Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z domova

Letošní ročník Spotřeby pro život zná vítěze

uver-zena

dTest: Čtyři desítky časopisů se utkaly ve 14. ročníku studentské soutěže Spotřeba pro život. Studenti měli za úkol vytvořit vzorové vydání spotřebitelského časopisu. Museli přitom seznámit své čtenáře nejen s tím, co pozitivního přinášejí online hry, ale zejména jaká rizika na ně při hraní počítačových her číhají. Vítězné týmy studentů získají věcné ceny a na podzim se podívají do sídla Evropského parlamentu v Bruselu.

Hodnocení bylo letos pro odbornou porotu velmi obtížné, jelikož se sešlo opravdu mnoho vydařených a zajímavých časopisů. Posuzovala se jak grafická stránka, tak nápad, odbornost i celkový dojem. Nejvíce bodů získali studenti z pražské Českoslovanské akademie obchodní (časopis PATCH). Na druhé příčce se umístil tým Gymnázia z Mladé Boleslavi (časopis SKEM) a třetí místo patří studentům Gymnázia, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou (časopis Kam to může zajít?).

Všechny tři nejúspěšnější kolektivy se společně se svými pedagogy mohou těšit na odměnu pro vítěze v podobě zájezdu do sídla Evropského parlamentu v Bruselu. Pro další dva vyhodnocené soutěžní týmy jsou připraveny věcné ceny. Na čtvrtém místě se umístili studenti ostravské Střední školy služeb a podnikání (časopis Truth or games) a hned za nimi trojice studentů SOŠPO z Prostějova (časopis KDA). Každá škola, jejíž studenti se do soutěže zapojili, obdrží navíc zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.

„Vítězům gratulujeme a všem studentům, kteří se do soutěže zapojili, děkujeme za účast, velké odborné znalosti i ukázku kreativity,“ vzkázala soutěžícím ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová a podotkla: „Bylo vidět, že letošním tématem jsme zamířili do zájmu studentů zcela přesně. Úroveň obsahové stránky i grafického zpracování časopisů byla velmi vysoká a vybrat ty nejlepší nebylo vůbec jednoduché.“

Letos studenti vytvářeli časopisy, ve kterých popisovali rizika a nástrahy hraní online her. Soutěžící měli vysvětlit, jaká platí v oblasti online her omezení z pohledu věku, dotknout se měli také nástrah v podobě výzev k nákupům během hraní nebo rizik ukrytých v identitě jednotlivých hráčů. Několik týmů se nad rámec zadání věnovalo i dalším tématům. Například popsali zdravotní rizika dlouhodobého sezení před monitorem, závislost digitálních technologiích nebo se zabývali otázkou, jak se staví herní průmysl k násilí a sexismu v počítačových hrách.

Soutěž Spotřeba pro život vyhlašuje největší česká spotřebitelská organizace dTest pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, Českého telekomunikačního úřadu a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji. Je každoročně vypsána pro žáky středních škol a odborných učilišť, ale mohou se jí účastnit samostatně i studenti a žáci zapojení do různých forem mimoškolních odborných aktivit. Soutěžní kolektiv reprezentuje tříčlenný redakční tým a koordinátor z řad dospělých.

Jaroslav Švehla

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání.

Podobné příspěvky

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava v Národním muzeu

Afri

Skupina CRESTYL bezplatně zapůjčila Správě železnic věrnou kopii pražského hlavního nádraží

Afri

Navrhované kompenzace pro pořadatele vánočních trhů jsou likvidační

Afri