Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy z domova

Navrhované kompenzace pro pořadatele vánočních trhů jsou likvidační

Jako pořadatelé musíme reagovat na včerejší vyjádření ministra průmyslu po jednání vlády k návrhu kompenzací pro pořadatele, který je pro většinu z nás likvidační. 

Navrhované kompenzace pro pořadatele vánočních trhů jsou likvidační – ti, kteří respektovali zákon, jsou na tom nejhůř

vanocni-trhySoučasná podoba adventních trhů jsou výpravná adventní městečka s náklady v řádech mnoha miliónů korun, která nám předchozí vláda nařídila ze dne na den zavřít a zakázala nám podnikat. Způsobila nám mnohamiliónové ztráty a znemožnila veškeré příjmy. Již dva měsíce voláme o nápravu, aby stát uhradil škody, které zákazem způsobil.

Ze včerejšího prohlášení vyplývá, že zoufalá situace provozovatelů adventních trhů pokračuje dál. Jsme nesmírně zklamaní a rozhořčení naprosto nespravedlivým nařízením minulé vlády, která naslibovala okamžité kompenzace, ale neudělala nic a přešlapováním současné vlády, která podle svých vyjádření přemýšlí o řešení, které je ale pro organizátory větších trhů naprosto likvidační. Ve světle současných událostí toto naše společnost a samozřejmě i veřejnost musí vnímat tak, že ten, kdo obešel nařízení vlády z konce listopadu, ať už přejmenováním trhů na kulturní akci nebo farmářské trhy, vychází z celé situace jako vítěz s pokrytými náklady a ziskem, ale ten, kdo uposlechl nařízení je v zoufalé situaci a musí se doprošovat odškodnění. To nepřichází, a dokonce slyšíme návrhy, které říkají, že nám vláda pokryje necelých 10 % nákladů. Vláda tedy jasně říká: „Až příště přijdeme s nějakým omezujícím nařízením, obejděte je, podveďte je, zfalšujte je, protože jinak nepřežijete,“ říká Libor Votruba, jednatel společnosti Taiko, a.s., která organizuje Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.

Vánoce jsou pouze jednou za rok, není možné je posunout a nahradit, a tak jsou naše ztráty za daný rok 100 %. Jsou to již druhé zrušené Vánoce v řadě. Pokud nás stát jako pořadatele hodí přes palubu, zkrachujeme, a to bude mít obrovské následky i pro stánkaře. Když nebude, kdo by jim adventní města postavil, nebudou mít kde prodávat,“ doplňuje Jaroslav Strohschneider, jednatel společnosti Prostr servis, pořádající Vánoční trhy v Plzni.

„Je nezpochybnitelné, že zákaz adventních trhů byl pro prodejce i pořadatele devastující, a co hůř, obrovsky diskriminační, kdy obchodní domy zůstaly otevřené, ale stánky nedaleko, stojící venku na volném prostranství, musely zavřít. Mělo by být povinností státu napravit nejen finanční ztráty, které způsobil, ale i morální újmu a nespravedlnost, které se dopustil. A to současně navrhovanou podobou kompenzací nečiní. “ uzavírá Lenka Střítecká, jednatelka společnosti Art4promotion, která organizuje adventní trhy na náměstí Přemysla Otakara v Českých Budějovicích.  

Za pořadatele z řad největších adventních a vánočních trhů ČR:

Lenka Střítecká, jednatelka Art4promotion, člen České eventové asociace, zakladatel APAT – Asociace pořadatelů adventních trhů, pořadatel Českobudějovického adventu,

Libor Votruba, jednatel Taiko, a.s., pořadatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, zakladatel APAT – Asociace pořadatelů adventních trhů,

Jaroslav Strohschneider, jednatel Prostr servis, pořadatel vánočních trhů v Plzni, zakladatel APAT – Asociace pořadatelů adventních trhů,

Martin Valovič, pořadatel vánočních trhů na náměstí Míru a Tylové náměstí v Praze,

a další z řad pořadatelů, Český Krumlov, Pardubice, Cheb …

Hana Tietze, tisková mluvčí společnosti Taiko, a.s.

Podobné příspěvky

Na našem trhu stále chybí přibližně 30 tisíc IT talentů

Afri

Benzín je v Česku nejdražší od roku 2014

Afri

Světový den pro fair trade si připomnělo přes 5600 účastníků

Afri