Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Aféra Pegasus-Maroko

pegasus

Aféra Pegasus-Maroko: televizní program ukazuje, že jde o případ, který byl od samého počátku připraven s cílem poškodit Marocké království

pegasusInvestigativní pořad s názvem „Pegasus, odhalení aféry“, nedávno odvysílaný marockým kanálem 2M, jasně ukázal skutečné důvody jak tento případ špatně vyobrazuje Marocké království, obviněné z údajného použití spywaru Pegasus.

Tato aféra vypukla loni, když koalice novin nazvaná „Forbiden stories“ zveřejnila sérii vyšetřování obviňujících Maroko z napadení telefonů několika marockých a zahraničních osobností veřejného života a také šéfů mezinárodních organizací prostřednictvím izraelského špionážního softwaru zvaného Pegasus.

Proti těmto nepodloženým obviněním Maroko kategoricky odmítlo tato klamavá tvrzení a podalo k francouzským soudům proti mediální koalici žalobu za urážku na cti s tím, že požadovalo předložení skutečných důkazů, které by do tohoto případu Maroko zapletly. Dle kanálu 2M „mediální skupina „Forbiden stories“ dodnes nebyla schopna doložit žádné vědecké důkazy, kterými by mohla doložit svá tvrzení, což jasně ukazuje, že se pouze snažila poškodit pověst Maroka“.

Tatáž marocká televize uvedla, že „tato kampaň dezinformací a digitální manipulace, kterou zahájily určité země, které se cítí znepokojeny marockou politikou a pokrokem, kterého dosáhlo království v oblasti hospodářského a diplomatického rozvoje, má za cíl morálně poskvrnit jeho dobré jméno a následovat marocký rozvoj, zejména po normalizaci vztahů s Izraelem a silném vstupu země do subsaharské Afriky“.

Marocký investigativní novinář z 2M se ve svém vyšetřování pokusil oddělit „pravdu od lži“ kolem obvinění Maroka a údajného použití spywaru Pegasus a pochopit, jak si tato média dovolila zveřejnit informace, které se ani neobtěžovala ověřit či prozkoumat.

Pro tohoto novináře zůstává několik otázek nezodpovězených. „Původce aféry Pegasus zůstává neznámý. Je to tajný celek? Je to tajná státní jednotka? Kdo má zájem poškodit pověst Maroka? “ novinář se díví a připomíná, že Maroko tato nepodložená obvinění důrazně odmítá.

red.

Podobné příspěvky

France odvolává velvyslance z USA. Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu kvůli francouzské neschopnosti dodat včas ponorky

Afri

UNICEF hledá Dítě Česka

Afri

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

Afri