Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Dnes končí další monstrózní klimatická konference OSN

3D dum

Končí další z klimatických konferencí OSN, známých jako COP. Jak je obvyklé, nic vskutku převratného delegáti nedojednali. Ačkoli značnou uhlíkovou stopu při sletu do Dubaje zanechali. Ano, pravda, shodli se – vůbec poprvé – na zásadním ústupu od fosilních paliv, ropy a plynu. Jenže poté, co se před dvěma lety dohodli na podobné konferenci v Glasgow na ústupu od uhlí, jeho globální spotřeba opět narostla. A nadále narůstá.

Začíná budoucí inflační vlna, která tíživě dolehne i na české domácnosti a firmy

Smyslem těchto monstr akcí ale není něco zásadního dojednat. Smyslem je vyslat přesvědčivý signál bankám a finančním skupinám: podívejte, když budete dále financovat fosilní energie, nebudete patřit do naší vybrané, globálně semknuté společnosti; budete tak trochu vyvrheli. Smyslem zkrátka vlastně je demonstrace jednoty a síly, ba moci; moci, na niž má být dokonce i moc peněz krátká.  

Být vyvrheli, toho se banky či finančníci obávají jako málokdo jiný, neboť reputace je pro ně podstatou byznysu. Takže ke svým úvěrům fosilnímu byznysu budou přičítat o to vyšší přirážku za reputační újmu, případně je už ani neposkytnou.

Výsledkem bude celkové další prodražení investic do energetiky, a tedy energetiky samotné, neboť zelené zdroje při současné úrovni lidského poznání a technologií nejsou s to ty fosilní plně nahrazovat. Delegáti konference COP ale zřejmě nebudou těmi, na koho související zdražení energií nejtíživěji dolehne.

Příští nárůsty regulované a ostatně i neregulované složky ceny elektřiny či plynu i u nás v Česku a také příští inflační vlny začínají právě na takových konferencích, jako je COP. Ačkoli z té nějaké další budoucí inflační vlny, až se vzedme, lidé mnohem spíše – neprávem – obviní tu či onu národní vládu nebo centrální banku, určitě ne OSN.

lukas kovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Větrná bouře Eunice zlevňuje v Evropě elektřinu na letošní minima

Redakce

USA chtějí opět otevřít otázku odstřižení Ruska od SWIFT

Redakce

Společnost Transguard ze skupiny Emirates podepsala dohodu o přepravě a ochraně diamantů z Indie 

Redakce