Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Green Deal EU se ocitá po palbou Paříže či Berlína

Euro-zona

Green Deal se ocitá pod palbou, informuje agentura Bloomberg (zde). K nelibosti zelených, neziskových organizací a i Evropské komise samotné.

Green Deal v plné síle ještě ani nezačal účinkovat

Jenže národní političtí lídři v Paříži či Bruselu si začínají uvědomovat jeho obrovské náklady. A dopady, které budou mít na rozhodování jejich voličů.

Navíc třeba Německu je šokem, jak Volkswagen ztrácí pozice v Číně, a jak naopak čínské elektromobily začínají dobývat Německo. Stovky tisíc pracovních míst jsou v ohrožení, celoevropsky jde o miliony.

Přitom už nyní se podstatná část zelené agendy EU platí na dluh, takže předluženost EU je stále větším problémem. A to vlastně Green Deal v plné síle ještě ani nezačal účinkovat.

Navíc Francii ratingová agentura Fitch nedávno zlomově zhoršila rating dluh, čímž jí vlastní zadlužení trvaleji prodraží. Včera Francii zhoršila ratingový výhled agentura Scope, což je pro prezidenta Emmanuela Macrona další špatná zpráva.

Trhy zkrátka Francii – a nejen jí – vzkazují, že nejsou už ochotny půjčovat za příhodný úrok. Jenže při stávajícím daňovém zatížení Francie, které už moc zvedat nelze, nemá-li země skončit v plamenech celá, jiný zdroj k financování Green Dealu, než je dluh, není.

Macron tak naráží na zeď ekonomické reality, pročež si chce dát od dalšího prosazování zelené agendy a Green Dealu „pauzu“. Diplomaticky řečeno.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz|

Podobné příspěvky

Země G7 dnes schválí další sankci proti Rusku

Aleš Fritscher

Poteče ruská ropa zase do Česka? Rozhodne Brusel…

Aleš Fritscher

ORIENTAL FASHION SHOW se konala 23.1.2022 v hotelu PENINSULA

Redaktor J.Hampl