Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Keňská republika se rozhodla neuznávat takzvanou republiku „SADR“

Maroko x Kenzska republika

Nairobi – V návaznosti na zprávu zaslanou marockým králem Mohamedem VI. novému prezidentovi Republiky Keni Williamovi Rutovi se Keňská republika rozhodla již nadále neuznávat „Saharskou arabskou demokratickou republiku – SADR“ a zahájit kroky k uzavření svého zastupitelského úřadu v Nairobi.

Keňská republika zahájí kroky k uzavření zastupitelství „SADR“ v Nairobi

MarokoSpolečné komuniké, zveřejněné na webových stránkách Státního paláce Keňské republiky (State House) uvádí, že „Keňská republika se rozhodla zrušit své uznávání takzvané „SADR“ a zahájí kroky k uzavření jejího zastoupení v zemi.“

„Z úcty k zásadě územní celistvosti a nevměšování, Keňa plně podporuje důležitý a důvěryhodný plán autonomie, který navrhlo Marocké království, jako jediné řešení založené na územní celistvosti Maroka, k vyřešení tohoto sporu,“ zdůrazňuje společné prohlášení.

„Keňa podporuje rámec Organizace spojených národů jako výlučný mechanismus pro dosažení trvalého a stabilního politického řešení saharské otázky“ dodal stejný zdroj.

Král Mohammed VI. ve svém vzkaze blahopřeje Williamu Samoei Rutovi ke zvolení 5. prezidentem Keňské republiky a vítá úspěšné zakončení letošních srpnových demokratických voleb v zemi, přičemž zdůrazňuje, že tyto události upevňují pozici Keni jako vedoucí země v oblasti demokracie na kontinentu.

Král rovněž uvítal příslib keňského prezidenta, že posílí a prohloubí stávající vztahy mezi jeho zemí a různými státy v Africe i jinde.

William Ruto vyjádřil ochotu a odhodlání spolupracovat s marockým králem na posílení vztahů mezi oběma zeměmi a ocenil panovníkovo vedení při prosazování zásad tolerance a vstřícnosti v oblasti Maghrebu, jakož i jeho přínos ke světovému míru a bezpečnosti.

V prohlášení též stojí, že obě země se zavázaly v příštích 6 měsících pozvednout své bilaterální diplomatické vztahy na úroveň strategického partnerství a dodává se, že Keňská republika je odhodlána otevřít své velvyslanectví v Rabatu.

Také bylo dohodnuto okamžité urychlení ekonomických, obchodních a sociálních vztahů mezi oběma zeměmi, zejména v oblasti rybolovu, zemědělství a potravinové bezpečnosti (dovoz hnojiv).

Zahrnuty jsou také oblasti zdraví, cestovního ruchu, obnovitelné energie, bezpečnostní spolupráce a také sdílení vzájemných kulturních, náboženských a mezilidských hodnot.

Královské sdělení předala delegace vedená ministrem zahraničních věcí, africké spolupráce a Maročanů žijících v zahraničí, panem Nasserem Bouritou.

 red.

Podobné příspěvky

Marocké království/ Král Mohammed VI. předsedal slavnostnímu představení nového zeleného programu skupiny OCP (2023-2027) a podpisu memoranda o dohodě mezi marockou vládou a OCP.

Afri

Finanční akční výbor se rozhodl vyřadit  Maroko z šedé listiny

Afri

Sezóna fiakrů v Praze již začala

Afri