Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Král Mohamed VI. zahájil v Rabatu výstavbu nové nemocnice “Ibn Sina”

kral

Král Mohamed VI. zahájil ve čtvrtek 5. května v Rabatu výstavbu nové nemocnice “Ibn Sina”, futuristického projektu, který posílí nabídku zdravotnických služeb království s kapacitou více než   1 000 lůžek, oznámila marocká tisková agentura MAP.

Nová nemocnice “Ibn Sina” posílí nabídku zdravotní péče v království

Budoucí nemocnice zajistí lepší dosah zdravotnictví na úrovni regionu Rabat-Salé-Kénitra a zároveň navrátí nemocnici “Ibn Sina”, postavené v roce 1954, její historické místo považované za líheň dovedností  a organizaci lékařského výzkumu, dodává MAP.

Tato nemocnice se zařízením péče nové generace, která bude postavena na pozemku o celkové rozloze 11,4 ha, má být moderní svou architekturou, kvalitou poskytované péče a použitím nejmodernějších technologií. Bude se skládat z hospitalizační budovy, zdravotně-technického centra, budovy věnované Národní lize pro kardiovaskulární choroby, konferenčního a školícího centra a internátní školy. Severovýchodní část areálu, kde se nachází současná nemocnice, bude upravena na zelené plochy a zahrady a časem zde bude případně umístěno muzeum medicíny a další přístavby.

Tato špičkově vybavená nemocnice s neobyčejnou a inovativní architekturou bude mít také přistávací plochu pro vrtulníky, obří parkoviště a zelené plochy pro zotavení a odpočinek pacientů. Do jejího návrhu budou zahrnuty osvědčené postupy ekologické výstavby a technologie nové generace (solární filtry, fotovoltaické panely, přirozená ventilace, rekuperace dešťové vody a její využití k zalévání zelených ploch nemocnice), což umožní lepší energetickou účinnost v souladu se závazky Maroka ve prospěch udržitelného rozvoje.

Tento projekt, který bude dokončen do 48 měsíců, posílí nabídku zdravotní péče v regionu Rabat-Salé-Kénitra, který v současnosti čítá 10 univerzitních nemocnic a 12 provinciálních a prefekturálních nemocnic s celkovou kapacitou 4 433 lůžek. Tato kapacita by měla do konce roku 2022 dosáhnout 5 049 lůžek, a to po uvedení do provozu 7 nemocničních projektů, které se v současné době dokončují.

Tento futuristický nemocniční komplex splňující mezinárodní standardy se tak přidá k mnoha rozvojovým projektům, které panovník zahájil v Rabatu, hlavním marockém městě světla a kultury a jejichž cílem je posílit jeho vliv a atraktivitu na mezinárodní scéně, uzavírá marocká tisková agentura.

red.

Podobné příspěvky

Nedostatek dešťových srážek v Maroku

Aleš Fritscher

HOI AN VE VIETNAMU MÁ DVĚ NOVÁ SVĚTOVÁ OCENĚNÍ

Aleš Fritscher

Green Deal EU se ocitá po palbou Paříže či Berlína

Aleš Fritscher