Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Král Mohammed VI. přednesl projev k marockému lidu na památku 47. výročí Zeleného pochodu

kral maroka

Rabat – U příležitosti 47. výročí slavného Zeleného pochodu, Král Mohammed VI. přednesl v neděli 6. listopadu projev k marockému lidu, v němž vyjádřil ucelenou vizi královského přístupu k obraně marocké příslušnosti Sahary, která vedle politické a diplomatické činnosti spojuje podporu socioekonomického rozvoje jižních provincií. V projevu bylo rovněž zdůrazněno panovníkovo odhodlání prosadit projekt plynovodu Nigérie-Maroko, který povede přes západoafrické země na sever Maroka a bude mít mezinárodní rozměr.

Král uvedl, že oslavy 47. výročí Zeleného pochodu probíhají v době, kdy proces upevňování marocké příslušnosti Sahary vstoupil do rozhodující fáze. Celkový královský přístup k obraně marocké příslušnosti Sahary je zaměřen na politickou a diplomatickou činnost a na podporu socioekonomického a lidského rozvoje, a proto byl soukromí sektor vyzván, aby zachoval svůj závazek zvýšit produktivní investice v těchto provinciích.

„To je důsledek Program rozvoje jižních provincií, jehož podpisu jsme předsedali v Laâyoune v listopadu 2015 a v Dakhla v únoru 2016,“ řekl panovník, který také vysvětlil, že se jedná o komplexní rozvojový program, s rozpočtem více než 77 miliard dirhamů, jehož cílem je nastartovat skutečnou hospodářskou a sociální dynamiku v regionu vytvořením pracovních míst a investičních příležitostí spojených s rozvojem infrastruktury a nezbytného vybavení.

Jedná se o ambiciózní projekt, který přesně odpovídá hlavním zájmům a očekáváním obyvatel jižních provincií. Odpovědnost za dohled nad realizací projektů nesou místní orgány a zvolené rady,“ uvedl král Mohammed VI. Uvedl také, že po vyčerpání 80% rozpočtu přiděleného na program bylo dosaženo „pozitivních výsledků“.

Panovník vyzdvihl významné projekty týkající se regionu, jako je rychlostní silnice Tiznit-Dakhla, která je ve fázi dokončování, a také připojení regionu k národní elektrické síti a realizaci solárních a větrných elektráren, které byly rovněž dokončeny. Kromě toho byly dokončeny studie a administrativní formality týkající se velkého projektu vybudování přístavu Dakhla Atlantic a podle krále Mohameda VI. budou brzy zahájeny stavební práce.

Pokud jde o hospodářský sektor, panovník rovněž zdůraznil realizaci důležitých projektů v odvětví rybolovu. V oblasti zemědělství zmínil, že mladí zemědělci v regionu dostali k dispozici více než 6 000 hektarů pozemků v Dakhle a Boujdouru. V sociální a kulturní oblasti bylo zaznamenáno několik úspěchů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a odborné přípravy, uvedl panovník.

Marocký král rovněž zopakoval závazek království k realizaci projektu plynovodu Nigérie-Maroko a v této souvislosti uvedl, že k zahájení tohoto plynovodu došlo za účasti J. E. Muhammadu Bouhariho, prezidenta Nigerijské federativní republiky. „S potěšením konstatujeme současný stav realizace tohoto velkého projektu v souladu s dohodou podepsanou v prosinci 2016,“ poznamenal monarcha.

„Memorandum o porozumění, které bylo nedávno podepsáno v Rabatu s Hospodářským společenstvím západoafrických států (ECOWAS) a v Nouakchottu s Mauritánií a Senegalem, představuje zásadní milník v procesu realizace projektu,“ vysvětlil král Mohammed VI, který zdůraznil závazek dotčených zemí přispět k realizaci tohoto „strategického projektu“.

Dále poznamenal, že „vzhledem k tomu, že máme zvláštní zájem o partnerství se státy na západě kontinentu, představuje pro nás plynovod Nigérie-Maroko více než jen bilaterální projekt mezi dvěma bratrskými zeměmi“. Vzhledem k zárukám, které nabízí v oblasti energetické bezpečnosti a hospodářského, průmyslového a sociálního rozvoje pro patnáct zemí ECOWAS, kromě Mauretánie a Maroka, „chceme z něj učinit strategický projekt ve službách celého západoafrického regionu, jehož populace přesahuje 440 milionů obyvatel,“ uzavřel král Mohammed VI.

red.

Podobné příspěvky

Putinův projev otřásl burzami, hlavní náraz ale teprve přijde

Afri

Sahara: Egypt potvrzuje podporu rezolucím Rady bezpečnosti Maroka o územní integritě a bezpečnosti (Společné komuniké)

Afri

Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Afri