Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Král Mohammed VI. přednesl projev k marockému lidu na památku 47. výročí Zeleného pochodu

kral maroka

Rabat – U příležitosti 47. výročí slavného Zeleného pochodu, Král Mohammed VI. přednesl v neděli 6. listopadu projev k marockému lidu, v němž vyjádřil ucelenou vizi královského přístupu k obraně marocké příslušnosti Sahary, která vedle politické a diplomatické činnosti spojuje podporu socioekonomického rozvoje jižních provincií. V projevu bylo rovněž zdůrazněno panovníkovo odhodlání prosadit projekt plynovodu Nigérie-Maroko, který povede přes západoafrické země na sever Maroka a bude mít mezinárodní rozměr.

Král uvedl, že oslavy 47. výročí Zeleného pochodu probíhají v době, kdy proces upevňování marocké příslušnosti Sahary vstoupil do rozhodující fáze. Celkový královský přístup k obraně marocké příslušnosti Sahary je zaměřen na politickou a diplomatickou činnost a na podporu socioekonomického a lidského rozvoje, a proto byl soukromí sektor vyzván, aby zachoval svůj závazek zvýšit produktivní investice v těchto provinciích.

„To je důsledek Program rozvoje jižních provincií, jehož podpisu jsme předsedali v Laâyoune v listopadu 2015 a v Dakhla v únoru 2016,“ řekl panovník, který také vysvětlil, že se jedná o komplexní rozvojový program, s rozpočtem více než 77 miliard dirhamů, jehož cílem je nastartovat skutečnou hospodářskou a sociální dynamiku v regionu vytvořením pracovních míst a investičních příležitostí spojených s rozvojem infrastruktury a nezbytného vybavení.

Jedná se o ambiciózní projekt, který přesně odpovídá hlavním zájmům a očekáváním obyvatel jižních provincií. Odpovědnost za dohled nad realizací projektů nesou místní orgány a zvolené rady,“ uvedl král Mohammed VI. Uvedl také, že po vyčerpání 80% rozpočtu přiděleného na program bylo dosaženo „pozitivních výsledků“.

Panovník vyzdvihl významné projekty týkající se regionu, jako je rychlostní silnice Tiznit-Dakhla, která je ve fázi dokončování, a také připojení regionu k národní elektrické síti a realizaci solárních a větrných elektráren, které byly rovněž dokončeny. Kromě toho byly dokončeny studie a administrativní formality týkající se velkého projektu vybudování přístavu Dakhla Atlantic a podle krále Mohameda VI. budou brzy zahájeny stavební práce.

Pokud jde o hospodářský sektor, panovník rovněž zdůraznil realizaci důležitých projektů v odvětví rybolovu. V oblasti zemědělství zmínil, že mladí zemědělci v regionu dostali k dispozici více než 6 000 hektarů pozemků v Dakhle a Boujdouru. V sociální a kulturní oblasti bylo zaznamenáno několik úspěchů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a odborné přípravy, uvedl panovník.

Marocký král rovněž zopakoval závazek království k realizaci projektu plynovodu Nigérie-Maroko a v této souvislosti uvedl, že k zahájení tohoto plynovodu došlo za účasti J. E. Muhammadu Bouhariho, prezidenta Nigerijské federativní republiky. „S potěšením konstatujeme současný stav realizace tohoto velkého projektu v souladu s dohodou podepsanou v prosinci 2016,“ poznamenal monarcha.

„Memorandum o porozumění, které bylo nedávno podepsáno v Rabatu s Hospodářským společenstvím západoafrických států (ECOWAS) a v Nouakchottu s Mauritánií a Senegalem, představuje zásadní milník v procesu realizace projektu,“ vysvětlil král Mohammed VI, který zdůraznil závazek dotčených zemí přispět k realizaci tohoto „strategického projektu“.

Dále poznamenal, že „vzhledem k tomu, že máme zvláštní zájem o partnerství se státy na západě kontinentu, představuje pro nás plynovod Nigérie-Maroko více než jen bilaterální projekt mezi dvěma bratrskými zeměmi“. Vzhledem k zárukám, které nabízí v oblasti energetické bezpečnosti a hospodářského, průmyslového a sociálního rozvoje pro patnáct zemí ECOWAS, kromě Mauretánie a Maroka, „chceme z něj učinit strategický projekt ve službách celého západoafrického regionu, jehož populace přesahuje 440 milionů obyvatel,“ uzavřel král Mohammed VI.

red.

Podobné příspěvky

Maroko:  Nástin nové investiční charty

Aleš Fritscher

Sonda ESA Juice se vydává na cestu za tajemstvím ledových měsíců Jupiteru

Aleš Fritscher

Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl

Aleš Fritscher