Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Marocké království/Synagoga Beth-El v Casablance si připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Maroko

Synagoga Beth-El v Casablance uctila v neděli 29. ledna 2023 památku obětí holocaustu u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí tohoto rozsáhlého masakru, který poznamenal druhou světovou válku. Akci pořádalo sdružení Mimouna, které se věnuje ochraně židovského dědictví a kultury, Rada izraelkých obcí v Maroku (CCIM) a Informační centrum OSN (UNIC).

Účastníci ocenili významnou roli Jeho Veličenstva krále při šíření hodnot míru, tolerance a mezináboženského dialogu a úsilí panovníka o zachování kulturního dědictví marocké židovské komunity, které pomáhá posilovat vazby Maročanů židovského vyznání žijících v zahraničí s jejich vlastí.

Při akci si účastníci připomněli činy zesnulého krále Mohameda V. a zesnulého krále Hassana II. pro ochranu marockých Židů před barbarstvím nacistů během francouzské kolonizace proti útlaku za vichistického režimu. Účastníci též připomněli, že stejný přístup uplatňuje i současný král Mohamed VI., který pokračuje v odkazu svého dědečka, zesnulého krále Mohameda V., a svého otce, zesnulého krále Hasana II., a zajišťuje ochranu marockého židovského dědictví prostřednictvím četných opatření  a modernizaci kultovních míst, svatyní, čtvrtí a hřbitovů.

Tyto četné královské iniciativy, které jsou obdivovány mezinárodním společenstvím, mají za cíl podpořit hebrejskou složku národní identity a posvětit Maroko jako zemi náboženského soužití a koexitence v harmonii a míru.

Král Mohamed VI. v tomto rámci zřídil tři instituce, jejichž cílem je posvětit hebrejský tribut jako součást bohaté marocké kultury: Národní radu marocké židovské komunity (správa záležitostí komunity a ochrana kulturního dědictví judaismu); Komisi marockých Židů v zahraničí (upevňování vazeb marockých Židů usazených v zahraničí se zemí jejich původu) a Nadace marockého judaismu (podpora a ochrana nehmotného židovsko-marockého dědictví).

Konference se zúčastnil marocký ministr školství, předškolní výchovy a sportu Chakib Benmoussa a další maročtí představitelé, jakož i několik velvyslanců akreditovaných v Maroku, včetně velvyslance Spojených států Puneeta Talwara, který prohlásil, že Maroko je vzorem, který je třeba následovat, tím spíše, že svět je v současné době svědkem opětovného nárůstu některých projevů nenávisti a násilí.

red.

Podobné příspěvky

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

Aleš Fritscher

Společnost Global Medical Response podepsala smlouvu na další tři vrtulníky Bell 407GXi pro leteckou záchrannou službu

Aleš Fritscher

Brusel dnes řekne, jak chce uznávat jádro a plyn coby udržitelné zdroje

Aleš Fritscher