Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Marocké království/Synagoga Beth-El v Casablance si připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Maroko

Synagoga Beth-El v Casablance uctila v neděli 29. ledna 2023 památku obětí holocaustu u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí tohoto rozsáhlého masakru, který poznamenal druhou světovou válku. Akci pořádalo sdružení Mimouna, které se věnuje ochraně židovského dědictví a kultury, Rada izraelkých obcí v Maroku (CCIM) a Informační centrum OSN (UNIC).

Účastníci ocenili významnou roli Jeho Veličenstva krále při šíření hodnot míru, tolerance a mezináboženského dialogu a úsilí panovníka o zachování kulturního dědictví marocké židovské komunity, které pomáhá posilovat vazby Maročanů židovského vyznání žijících v zahraničí s jejich vlastí.

Při akci si účastníci připomněli činy zesnulého krále Mohameda V. a zesnulého krále Hassana II. pro ochranu marockých Židů před barbarstvím nacistů během francouzské kolonizace proti útlaku za vichistického režimu. Účastníci též připomněli, že stejný přístup uplatňuje i současný král Mohamed VI., který pokračuje v odkazu svého dědečka, zesnulého krále Mohameda V., a svého otce, zesnulého krále Hasana II., a zajišťuje ochranu marockého židovského dědictví prostřednictvím četných opatření  a modernizaci kultovních míst, svatyní, čtvrtí a hřbitovů.

Tyto četné královské iniciativy, které jsou obdivovány mezinárodním společenstvím, mají za cíl podpořit hebrejskou složku národní identity a posvětit Maroko jako zemi náboženského soužití a koexitence v harmonii a míru.

Král Mohamed VI. v tomto rámci zřídil tři instituce, jejichž cílem je posvětit hebrejský tribut jako součást bohaté marocké kultury: Národní radu marocké židovské komunity (správa záležitostí komunity a ochrana kulturního dědictví judaismu); Komisi marockých Židů v zahraničí (upevňování vazeb marockých Židů usazených v zahraničí se zemí jejich původu) a Nadace marockého judaismu (podpora a ochrana nehmotného židovsko-marockého dědictví).

Konference se zúčastnil marocký ministr školství, předškolní výchovy a sportu Chakib Benmoussa a další maročtí představitelé, jakož i několik velvyslanců akreditovaných v Maroku, včetně velvyslance Spojených států Puneeta Talwara, který prohlásil, že Maroko je vzorem, který je třeba následovat, tím spíše, že svět je v současné době svědkem opětovného nárůstu některých projevů nenávisti a násilí.

red.

Podobné příspěvky

Kanada a Německo startují vodíkovou alianci, vodík nahradí plyn

Afri

Středeční prohlášení americké státní tajemnice pro mezinárodní organizace Michele Sisonové v marockém Rabatu

Afri

France odvolává velvyslance z USA. Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu kvůli francouzské neschopnosti dodat včas ponorky

Afri