Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Marocký král Mohammed VI. pozval na oficiální návštěvu prezidenta Nigérie

Maroko-kral

Podle agentury Agence Maghreb Arabe Presse král Mohammed VI. v úterý 23. ledna telefonicky komunikoval s prezidentem Nigerijské federativní republiky Bola Ahmedem Adekunle Tinubuem. Během vzájemného rozhovoru byl projednán projekt africko-atlantického plynovodu Nigérie-Maroko. V této souvislosti pozval marocký král nigerijského prezidenta na oficiální návštěvu Maroka.

Projekt africko-atlantický plynovod Nigérie-Maroko

Podle odborníků je plynovod Nigérie-Maroko považován za jeden z nejambicióznějších projektů v Africe, který překračuje 13 teritoriálních vod a slibuje uspokojit energetické potřeby téměř 400 milionů lidí v 11 afrických zemích. Projekt rovněž pomůže podpořit socioekonomický rozvoj ve všech zemích západní Afriky.

V uplynulých dvaceti letech Maroko provádělo aktivní politiku spolupráce s africkými zeměmi, založenou na strategii společného rozvoje jako způsobu činnosti, s cílem podpořit vzájemně výhodné partnerství v oblasti hospodářského rozvoje, upevnění solidarity, sdílení know-how a zlepšení blahobytu obyvatelstva.

V této souvislosti Maroko rovněž zahájilo projekt, jehož cílem je usnadnit státům Sahelu přístup k Atlantskému oceánu, a to zpřístupněním své silniční, přístavní a železniční infrastruktury čtyřem zemím v regionu: Burkině Faso, Mali, Nigeru a Čadu.

red.

Podobné příspěvky

Keňská republika se rozhodla neuznávat takzvanou republiku „SADR“

Redakce

Maroko: Bezprostřední teroristický plán byl zmařen po odhalení teroristické buňky působící v Tangeru

Redakce

Maroko vítězí v hlasování o předsednictví Rady OSN pro lidská práva pro rok 2024 a střídá Českou republiku

Redakce