Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Marocký král Mohammed VI. vyhlásil berberský Nový rok oficiálním placeným svátkem

Prohlášení královského kabinetu ve středu večer oznámilo, že král Mohammed VI. prohlásil berberský  Nový rok (Amazigh) v Maroku za státní svátek. Panovník nařídil, aby byl tento svátek počítán jako placený den, stejně jako první Muharram roku Hegira a Nový rok gregoriánského kalendáře. V této souvislosti byly předsedovi marocké vlády uděleny vysoké královské instrukce, aby přijal nezbytná opatření k provedení tohoto královského rozhodnutí.

Příští berberský Nový rok (berbersky Yennayer), který nastane 13. ledna 2024, tj. roku 2974 berberského kalendáře, tak bude prvním dnem berberský Nového roku, který bude v Marockém království vyhlášen za placený svátek.

Podle téže tiskové zprávy tato královská iniciativa potvrzuje trvalý zájem panovníka o berberský jazyk jako podstatnou součást autentické marocké identity, která je bohatá na rozmanitost svých přítoků a je společným dědictvím všech Maročanů bez výjimky. Je také součástí ústavního posvěcení berberštiny jako úředního jazyka země vedle arabštiny, uzákoněno v roce 2011.

red.

Podobné příspěvky

USA analyzují možnost sankcionovat rezervy centrální banky

Afri

Dva francouzští novináři odsouzeni za pokus o vydírání marockého krále

Afri

Rychle se šířící covid v Číně

Afri