Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Marocký král ve svém projevu v Parlamentu zdůraznil vodní krizi a podporu investic

Maroko-král

Král Mohammed VI: „Vyzýváme k důslednému řešení problému vody ve všech jeho rozměrech, a zejména k ukončení všech forem plýtvání nebo anarchického a nezodpovědného využívání tohoto životně důležitého zdroje.“

Marocký král Mohammed VI. v doprovodu korunního prince Moulaye El Hassana předsedal v pátek 14. října 2022 v Rabatu zahájení prvního zasedání druhého volebního období 11. zákonodárného sboru. Panovník přednesl před členy obou komor parlamentu projev, v němž se zaměřil na dva zásadní aspekty, které poznamenávají současnost a budoucnost království, a to na otázku vody a s ní spojené naléhavé a budoucí výzvy a na podporu investic.

Ve svém projevu král Mohammed VI. představil různé iniciativy týkající se vodní krize, jako je zahájení Národního prioritního programu pro vodu 2020-2027 a výstavba 70 velkých a středně velkých přehrad, z nichž 50 již bylo dokončeno a 20 se staví. Panovník rovněž vyzval k důslednému řešení otázky vody ve všech jejích rozměrech, a zejména k ukončení všech forem plýtvání nebo anarchického a nezodpovědného využívání tohoto životně důležitého zdroje, přičemž zdůraznil, že problém vody by neměl být využíván jako záminka k politickému vyvyšování ani jako argument k rozdmýchávání sociálního napětí.

V zájmu zachování tohoto životně důležitého zdroje král Mohammed VI. vyzval Maročany, aby zdvojnásobili své úsilí o odpovědné a racionální využívání vody a skutečně změnili své chování ve vztahu k vodě. Panovník dodal, že v této věci musí jít státní správa a veřejné služby příkladem.

V této souvislosti panovník zdůraznil následující hlavní směry:

Za prvé je třeba zahájit ambicióznější iniciativy a projekty v oblasti úspory vody a opětovného využívání odpadních vod, a to s využitím inovací a nových technologií.

Za druhé je nezbytné věnovat zvláštní pozornost racionálnímu využívání podzemních vod a jejich ochraně.

Za třetí Je nezbytné mít na paměti, že voda není výlučným zájmem žádné jednotlivé odvětvové politiky, ale je společným zájmem mnoha odvětví.

Za čtvrté je nezbytné zohlednit skutečné náklady na vodu v každé fázi mobilizace vody a zvážit, co to znamená z hlediska transparentnosti a informovanosti o různých aspektech těchto nákladů.

Král Mohamed VI. v souvislosti s podporou investic zdůraznil, že investicím přikládá zvláštní důraz, a uvedl, že „každý musí zůstat mobilizovaný a projevit zodpovědný přístup, aby podpořil toto odvětví, které je pro rozvoj naší země zásadní“.

Aby bylo dosaženo požadovaných cílů, vyzval panovník vládu, aby ve spolupráci se soukromým a bankovním sektorem promítla své závazky do “Národního paktu pro investice” a uvedl, že cílem tohoto mechanismu je v období 2022-2026 mobilizovat investice ve výši 550 miliard dirhamů a vytvořit 500 tisíc pracovních míst. Panovník znovu zdůraznil potřebu účinného provádění Charty administrativní dekoncentrace, zjednodušení a digitalizace postupů, usnadnění přístupu k půdě a zeleným energiím a finanční podpory nositelům projektů.

red.

Podobné příspěvky

Aféra Pegasus-Maroko

Redakce

Polisario útočí na město Smara na JIHU Maroka

Redakce

S levnými nákupy v Polsku bude asi brzy konec

Redakce