Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Maroko: Bezprostřední teroristický plán byl zmařen po odhalení teroristické buňky působící v Tangeru

maroko

Rabat – Ústřední úřad pro soudní vyšetřování (BCIJ) na základě přesných informací poskytnutých generálním ředitelstvím pro územní dohled (DGST) zmařil ve středu v časných ranních hodinách bezprostřední teroristický útok. Po zatčení teroristů a likvidaci extremistické buňky působící ve městě Tanger. Tato buňka byla složená z pěti jedinců ve věku od 22 do 28 let, kteří slíbili věrnost teroristické organizaci „Daesh“.

Maroko: Bezprostřední teroristický plán byl zmařen po odhalení teroristické buňky působící v Tangeru

Zničení této teroristické buňky a zmaření jejích extremistických cílů je součástí pokračujícího úsilí DGST v boji proti teroristickým organizacím a zajištění bezpečí pro království a jeho občany, uvádí se v prohlášení BCIJ.

Cílem této operace, prováděné speciálními silami pod vedením DGST, bylo zatčení „vůdce“ této teroristické buňky, který však kladl divoký odpor. To přinutilo zásahové jednotky střílet za účelem neutralizace nebezpečí a umožnilo zatčení dalších čtyř členů teroristické buňky„Takfirista“. Během této operace v domě vůdce teroristické buňky, speciální síly zajistily evakuaci a bezpečnost rodinných příslušníků podezřelého i jejich sousedů. Byla zajištěna nejenom jejich bezpečnost, ale i zabráněno nebezpečí z možného výbuchu. Pátrání a technická prohlídka v domě odhalily existenci lahví s obsahem kyseliny dusičné a dalších podezřelých chemických kapalin. Dále hřebíky a elektrické dráty, šest plynových lahví, to vše mohlo být použito při výrobě domácích výbušnin.

Zabaven byl také velký „prapor“ nesoucí znak organizace „Daesh“. Kromě toho pár-vojenských uniforem, různé nože a meče. Dále vybavení a počítačový hardware na tisky a portréty bývalého vůdce v rámci džihádistické skupiny „Daesh“ v sahelsko-saharské oblasti Adnana „Abu Walid al-Sahrawi“.

Podle prvních výsledků z vyšetřování se členové této teroristické buňky připojili k náborové kampani za účelem posílení svých řad a také získání produktů používaných při výrobě domácích výbušných zařízení. Připravovali se na páchání teroristických činů ve formě bombových útoků zaměřených na známé osobnosti, ale i na veřejná místa, která navštěvují maročtí i zahraniční hosté.

Při výrobě zařízení a výbušnin se teroristická buňka spoléhala na technické znalosti jednoho ze svých členů. Ten se jako technik specializoval na elektroniku v oblasti instalace kamer. Prováděl simulace výroby výbušnin podle plánků umístěných na extremistických webech.

První prvky vyšetřování také odhalily, že vůdce této teroristické buňky navázal několik kontaktů s nejvyššími představiteli organizace „Daesh“ v sahelsko-saharské oblasti, aby zajistil zdroje nezbytné k financování jeho teroristických projektů a zajistil i dodávky zbraní a dalšího logistického vybavení nezbytného pro teroristické operace.

Členové této teroristické buňky byli umístěni do vazby, aby se dokončilo soudní vyšetřování vedené BCIJ pod dohledem státního zastupitelství, které je odpovědné za případy terorismu. Cílem je objasnit povahu a rozsah místních a mezinárodních důsledků této buňky a identifikovat všechny její plány a destruktivní projekty.

Demontáž této teroristické buňky opět ukazuje přetrvávání teroristické hrozby prostřednictvím pokusů některých extremistických organizací páchat teroristické operace, které mohou vážně narušit veřejný pořádek. Rovněž to však potvrzuje plnou připravenost marockých bezpečnostních služeb čelit těmto nebezpečím a hrozbám. Jejich cílem je zachovat bezpečí v zemi a bezpečnost vlastních občanů i cizinců, uzavírá prohlášení.

06. října 2021/red.

Podobné příspěvky

France odvolává velvyslance z USA. Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu kvůli francouzské neschopnosti dodat včas ponorky

Afri

Začala nejztrátovější olympiáda dějin

Afri

Národní shromáždění nezávislých vyhrálo volby v Maroku

Afri