Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Maroko vítězí v hlasování o předsednictví Rady OSN pro lidská práva pro rok 2024 a střídá Českou republiku

vlajka

Ve středu 10. ledna se v Ženevě konalo hlasování o volbě nového předsedy Rady OSN pro lidská práva. Pro Maroko hlasovalo 30 ze 47 členů, zatímco Jihoafrická republika získala na konci tajného hlasování pouze 17 hlasů.

Jedná se o důležitý signál mezinárodního společenství pro Maroko, významného hospodářského partnera Evropské unie, které zaujalo konstruktivní přístup. Podle informací, které náš časopis o těchto volbách shromáždil, získalo Maroko důvěryhodnost v oblasti lidských práv díky modernizaci několika legislativních mechanismů, zejména pokud jde o rovnost žen a mužů, sociální a územní spravedlnost, účinnost lidských práv v celé jejich šíři, inkluzivní účast a posílení postavení mladých lidí. Tyto pokroky nabyly na své podstatě od začlenění dodržování lidských práv do ústavy v roce 2011. O tom ostatně informovala řada mezinárodních pozorovatelů a analytiků.

Rovněž konstatujeme, že Maroko zaujalo konstruktivní přístup ke klíčovým otázkám, jako je mezináboženský dialog, tolerance a boj proti rasové nenávisti, právo na zdravé a udržitelné životní prostředí, práva migrantů a dopad nových technologií, což z něj činí seriózního partnera v dialogu, vytváření konsensu a dosahování shody v rámci tohoto orgánu OSN.

red.

Podobné příspěvky

Maroko:  Nástin nové investiční charty

Redakce

Marocký král Mohammeda VI. slavnostně zahájil výstavbu závodu na výrobu vakcín

Redakce

Libra je ve volném pádu, míří k historicky první paritě s dolarem

Redakce