Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá oživení marocké ekonomiky o 5,7% v roce 2021

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý revidoval své prognózy růstu pro Maroko v roce 2021. Nárůst by měl dosáhnout 5,7% oproti očekáváných 4,5%.

MMF předpovídá nárůst marocké ekonomiky o 5,7%

mapaNové prognózy zveřejněné Mezinárodním měnovým fondem (MMF) jsou v souladu s nedávnou řečí krále Muhammada VI. v parlamentu. Ve své nejnovější zprávě „Prognózy světového růstu“, zveřejněné u příležitosti podzimních setkání, Bettonova instituce revidovala prognózy růstu ekonomiky Marokého království. Marocká ekonomika se po recesi (-7,2%) a krizi způsobené Covid-19 nadále zotavuje.

Král Muhammad VI. ve svém projevu v parlamentu zdůraznil hlavní oblasti a očekávání reforem, které jsou v souladu s ekonomickým růstem.

Král prohlásil:

Maroku se podařilo uspokojit své potřeby a zásobovat trhy se základním zbožím pravidelně a v dostatečném množství, zatímco mnoho zemí se potýkalo s významnými problémy v poskytování a distribuci tohoto zboží. Trvám proto na potřebě vytvořit integrovaný národní systém pro správu strategických rezervních zásob základního zboží a produktů, zejména v oblasti potravin, zdravotnictví a energetiky. V tomto ohledu musí být naše národní potřeby pravidelně doplňovány, aby se posílilo strategické zabezpečení země.

– Naše národní hospodářství se zotavuje, a to navzdory nebývalým důsledkům této krize a poklesu světové ekonomiky.

Díky opatřením, která jsem zahájil, se očekává, že míra růstu v roce 2021 překročí 5,5% – což je rychlost, kterou jsme již mnoho let neviděli a která patří mezi nejvyšší na regionální a kontinentální úrovni.

Během aktuálního roku musí zemědělský sektor dosáhnout vysokého růstu – nárůst o více než 17% – a to vzhledem k modernizaci tohoto odvětví a také díky dobré letošní sklizni.

Došlo též ke znatelnému nárůstu vývozu v řadě odvětví, jako je automobilový, textilní, elektronický a elektrický průmysl.

Navzdory důsledkům krize zůstala vysoká důvěra v naši zemi a vitalita naší ekonomiky nezměněna, což dokazuje nárůst přímých zahraničních investic a remitencí od Maročanů s bydlištěm v zahraničí, které vzrostly přibližně o 16%, respektive 46%.

Tento vývoj umožnil Maroku mít vysoké měnové rezervy. Navzdory obtížím a výkyvům na světových trzích byla míra inflace udržována pod kontrolou (na úrovni 1%), což je výrazně nižší inflace než inflace zaznamenaná v řadě zemí v regionu.

Další důležitý bod je implementace rozvojového modelu a zahájení integrovaného souboru projektů a reforem příští generace. Doufám, že toto legislativní období bude výchozím bodem pro tento proaktivní a ambiciózní plán, který odráží kolektivní genialitu Maročanů.

– „Národní rozvojová charta“ je důležitým mechanismem pro implementaci rozvojového modelu v tom smyslu, že zahrnuje národní závazky před králem a marockým lidem.

Hlavní výzvou je dosáhnout skutečného zrevidování systému zdravotnictví v souladu s vysokými standardy a zajistit tak, aby se veřejný i soukromý sektor vzájemně doplňovaly.

Stejný postup bude použit při reformě veřejných institucí. Reforma daňového systému má za cíl  dosažení nárůstu investic.

„Za tímto účelem vyzývám k důkladné reformě plánovací komise! Přeji si, aby se z ní stal mechanismus, který pomáhá při strategické koordinaci rozvojových politik a zajišťuje návaznost na provádění rozvojového modelu, využívající v procesu přesná kritéria a moderní návazné a hodnotící metody.”

red.

Podobné příspěvky

Národní shromáždění nezávislých vyhrálo volby v Maroku

Afri

Lídři zemí skupiny G-20 dnes dají zelenou přelomové změně světového daňového systému

Afri

Proti eskalaci Alžírska, Maroko nehodlá být vtaženo do války, která destabilizuje celý region

Afri