Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Mezinárodní mírová organizace HWPL vyzývá k zastavení bojů mezi Izraelem a Hamásem

vlajka izreaele

Tuto sobotu to budou přesně dva týdny, co mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás propukly boje, jaké v historii tohoto blízkovýchodního konfliktu nemají obdoby. Během pouhých 14 dní si válka vyžádala okolo 5 000 obětí, dalších přibližně 15 000 lidí utrpělo zranění.

Mezinárodní nevládní organizace v prohlášení vyzývají k zastavení agrese ve válce mezi Izraelem a Hamásem. 

Konflikt, v němž na obou stranách zemřely tisíce civilistů, a v jehož důsledku své domovy při přesunech do jižního cípu palestinského Pásma Gazy opustily statisíce lidí, nejspíš v následujících dnech v důsledku izraelské pozemní operace ještě vyeskaluje a počty obětí, stejně jako počty civilistů čelících bezprecedentní humanitární krizi porostou.

I proto se mezinárodní mírová organizace HWPL s poradním statusem u Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) rozhodla zapojit do řešení této složité situace, aby co nejrychleji pomohla ukončit toto krveprolití. 

V reakci na válečná zvěrstva HWPL 12. října 2023 vydala oficiální prohlášení k válce mezi Izraelem a Hamásem. V něm naléhá na „obě válčící strany, aby okamžitě zastavily agresivní činy, chránily občany a aktivně se zapojily do úsilí o zajištění obnovy a míru“, a také vyzývá „OSN a mezinárodní společenství, aby urychleně přijaly nezbytná opatření, jako je zprostředkování míru mezi oběma stranami s cílem přivést je k dialogu a poskytnout humanitární podporu”. 

Prohlášení týkající se války mezi Izraelem a Hamásem vydala 12. října 2023 také HWPL – mezinárodní nevládní organizace se sídlem v Jižní Koreji, která získala zvláštní poradní status u Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), a která je registrována u metropolitní vlády v Soulu. Po stanovisku ke krizi lidských práv v Myanmaru v březnu 2021 a po vyjádření k válce mezi Ruskem a Ukrajinou v únoru 2022 se jedná již o třetí oficiální prohlášení organizace HWPL, které obhajuje mír.

HWPL v něm uvádí: „…obětí válek se stávají nevinní civilisté, a všichni ve světě jsou svědky této situace v reálném čase. Nezastavení neoprávněné války bude mít za následek tisíce a desetitisíce civilních obětí. Může někdo nahradit takové ničivé krutosti?”

HWPL ve svém prohlášení zároveň naléhá na „obě válčící strany, aby okamžitě zastavily agresivní činy, chránily občany a aktivně se zapojily do úsilí o zajištění obnovy a míru“, a také vyzývá „OSN a mezinárodní společenství, aby urychleně přijaly nezbytná opatření, jako je zprostředkování míru mezi oběma stranami s cílem přivést je k dialogu a poskytnout humanitární podporu”.

14. března 2016 HWPL společně s odborníky na mezinárodní právo z 15 zemí vypracovala „Deklaraci míru a ukončení válek (DPCW)“, aby vytvořila mezinárodní právo pro mír. Deklarace apeluje na mezinárodní spolupráci a zapojení občanů do mírového procesu a navrhuje také rozličné přístupy v oblasti předcházení konfliktů, jejich mediace a dosažení míru. HWPL již v minulosti oznámila, že má v plánu předložit Deklaraci míru a ukončení válek Organizaci spojených národů. HWPL také prostřednictvím mírových aktivit ve více než 170 zemích světa vytváří konkrétní akční plány na dosažení světa bez válek. Hlavními prostředky v tomto procesu jsou zavádění institucionálního přístupu směrem k mezinárodnímu společenství a také zvyšování povědomí o míru ve společnosti.

Severina Papis

PR odd. HWPL ČR

Podobné příspěvky

Pohřeb královny Alžběty II. vyjde na 280 milionů korun

Redakce

Investiční profesionálové utíkají k hotovosti jako nikdy za dvacet let

Redakce

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

Redakce