Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Pokus subsaharských ilegálních migrantů o útok na Mellilii

2000 subsaharkých migrantů

V pátek 24. června 2022 asi 2000 subsaharkých migrantů, ozbrojených holemi, mačetami, kameny a noži, při pokusu o překonání ohrady oddělující města Nador a Mellila použilo násilí proti pořádkovým silám a zranilo 140 příslušníků, z nichž jeden je stále hospitalizován.  Marocké pořádkové síly jednaly profesionálně a naprosto respektovaly zákony a předpisy.

Na druhé straně to, že si migranti zvolili za místo útoku místo zvané „Bari-chino“, které bylo vyhrazené pro průchod místních obyvatel z a do Mellilie, než bylo v roce 2020 uzavřeno kvůli Covidu-19, způsobilo velkou tlačenici, jejímž důsledkem je celkem 23 mrtvých mezi migranty a 76 zraněných, z nichž 18 je stále hospitalizováno. Marocké úřady toto drama oficiálně odsoudily a zároveň potvrdily své odhodlání překazit činnost těchto mafiánských sítí.

Jedná se o operaci mířící na přístup do města Mellilia, již řídily mafiánské sítě, které jsou schopné čehokoli, aby upřeli migrantům lidský život, a které přivádějí migranty z oblastí mimo Maroko. Proti těmto sítím pro obchodování s lidmi, které používají velmi násilné strategie, vede Maroko nelítostný boj. Za posledních 5 let se podařilo rozbít více než 1300 sítí (256 v roce 2021 a 100 do května 2022). Pokud jde o Sebtu a Mellilii, bylo od roku 2016 odraženo více než 145 útoků okolo obou sídel (50 v roce 2021 a 12 do května 2022).

V souvislosti s tímto bezprecedentním dramatem je třeba připomenout, že Maroko pevně uplatňuje mezinárodní závazky království, pokud jde o migraci a azyl a v otázkách dodržování lidských práv. Tyto mezinárodní závazky se odrážejí v zavádění národní strategie pro imigraci a azyl, která má být politikou respektu k lidské důstojnosti a právům migrantů a také inkluzivní politikou pro migranty ve všech službách, k nimž mají přístup maročtí občané (vzdělání, zaměstnání, bydlení…).

Pod vedením Jeho Veličenstva, krále Mohameda IV., Maroko vždy hájilo humanistickou, globální, pragmatickou a odpovědnou migraci, díky čemuž se Marocké království stalo zemí, kde jsou migranti přijímáni. V Maroku žijí tisíce lidí ze subsaharské Afriky, někteří zde studují (více než 12 000 studentů prostřednictvím kanálu spolupráce, z nichž 90 % dostává od státu stipendium), jiní zde pracují a jsou plně integrováni do marocké společnosti.

red.

Podobné příspěvky

USA právě teď vyvážejí historicky rekordní objem plynu

Afri

Lídři zemí skupiny G-20 dnes dají zelenou přelomové změně světového daňového systému

Afri

Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem

Afri