Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Proti eskalaci Alžírska, Maroko nehodlá být vtaženo do války, která destabilizuje celý region

MAROKO

Dne 1.11.2021 došlo k napadení alžírských řidičů nákladních automobilů. Mauretánská armáda následně označila informace o údajném útoku marockých ozbrojených sil za nepravdivé. Alžírská vláda vydala dne 3.11.2021 tiskové prohlášení, ve kterém odsoudila zavraždění tří alžírských občanů, a poukázala na to, že to byly právě marocké ozbrojené síly, které „spáchaly tuto zbabělou vraždu sofistikovanými zbraněmi”. Alžírsko prostřednictvím tiskové zprávy zjevně hledá záminku k vyvolání konfliktu s Marokem a k destabilizaci celého regionu.

Proti eskalaci Alžírska, Maroko nehodlá být vtaženo do války, která destabilizuje celý region

Tisková zpráva dále uvádí, že k útoku došlo na silnici spojující Nouakchott (Mauretánie) s Ouarglou (Alžírsko). Přesné místo útoku, ale neuvádí. Dle alžírského zdroje menadefense.net byli alžírští autodopravci zabiti v Bir Lahlou  na území Západní Sahary.

V reakci na oznámení Alžíru o smrti tří alžírských občanů při tomto útoku, záměrně a nepravdivě připisovaném marocké armádě, potvrdil informovaný marocký zdroj, že Maroko se nenechá vtáhnout do války se svým alžírským sousedem a zároveň odsuzuje tato „bezdůvodná obvinění” vznesená proti Maroku. „Pokud Alžírsko chce válku, Maroko nikoliv. Maroko nebude nikdy vtaženo do spirály násilí a regionální destabilizace,” řekl tento marocký zdroj agentuře AFP. Dále také ujistil, že „Maroko se nikdy nezaměřovalo a nikdy nezaměří na alžírské občany, ať jsou okolnosti a provokace jakékoli”.

Podle marockého zdroje je oblast, kde k incidentu došlo, „využívaná výhradně vojenskými vozidly ozbrojených milicí fronty Polisario podporované Alžírskem”. „Jsme proto překvapeni, že alžírské úřady zmiňují přítomnost kamionů, které údajně byly v této oblasti, a to z důvodu právní povahy tohoto území a jeho použití pro vojenské účely”, argumentoval zdroj.

red.

Podobné příspěvky

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

Afri

France odvolává velvyslance z USA. Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu kvůli francouzské neschopnosti dodat včas ponorky

Afri

Lídři zemí skupiny G-20 dnes dají zelenou přelomové změně světového daňového systému

Afri