Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

A380

Dubaj, SAE, 2. listopadu 2021 – Společnosti Emirates a Falcon Aircraft Recycling podepsaly dohodu, díky níž bude první vyřazený letoun A380 letecké společnosti Emirates upcyklován a recyklován. Přeměna a likvidace proběhne ve Spojených arabských emirátech, kde obě společnosti sídlí, čímž se ještě více sníží dopad na životní prostředí.

První vyřazený letoun A380 společnosti Emirates najde další využití

Společnost Emirates podepsala smlouvu s firmou Falcon Aircraft Recycling, která se specializuje na recyklaci a upcyklaci vysloužilých letadel; díky průkopnickému programu zachrání většinu materiálu z vysloužilého stroje, který by jinak skončil na skládce

  • Ikonický palubní bar první generace A380 a další prvky kabin budou přeměněny na nábytek a další upomínkové předměty, které bude možné následně zakoupit
  • Část zisku z prodeje bude věnována nadaci Emirates Airline Foundation, která pomáhá znevýhodněným dětem po celém světě

Vysloužilá letadla jsou stále častěji převážená na odlehlá místa, kde jsou ponechána svému osudu poté, co jim jsou odebrané využitelné součástky. Tradiční recyklační projekty se zaměřují na obnovu pouze ziskových komponentů, čímž je podstatná část letadla nevyužita a zbytky pak putují na skládku či leží dlouho bez jakéhokoliv využití. Také mnoho dílů je obtížné recyklovat či likvidovat, například látky zpomalující hoření či kompozitní materiály.

Sir Tim Clark, prezident letecké společnosti Emirates, řekl: „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s Falcon Aircraft Recycling na tomto prvním unikátním projektu svého druhu. To, že přeměna bude plně provedena v SAE, svědčí o zdejším silném leteckém ekosystému a schopnostech, které si tento národ za svou krátkou historii vybudoval. Prostřednictvím této iniciativy si mohou naši zákazníci a fanoušci odnést domu kousek historie letectví a zároveň zachránit cenné materiály před skládkou a přispět na charitativní účely prostřednictvím nadace Emirates Airline Foundation. Je to elegantní řešení pro odchod tohoto legendárního letadla a naší vlajkové lodi.”

Andrew Tonks, ředitel společnosti Falcon Aircraft Recycling, řekl: „Toto je náš dosud nejambicióznější projekt, jedná se také o první demontáž A380 mimo Evropu. Přibližně 190 tun kovů, plastů, kompozit z uhlíkových vláken a dalších materiálů z letadla bude recyklováno a upcyklováno a ve spolupráci s Wings Craft vdechneme těmto částem letadla nový život. Jsme hrdi na to, že jsme získali tuto zakázku, náš tým se nyní plně soustředí na koncept a plánování a těšíme se, až veřejnosti představíme produkty vyrobené z A380.”

Po svém posledním komerčním letu byl první Airbus A380 společnosti Emirates s registrací A6-EDA vyřazen z provozu a převezen do technického střediska letecké společnosti, kde letečtí inženýři odmontovali opravitelné části, jako jsou motory, podvozky a součástky patřící do systému řízení letu. Letoun byl poté odhlášen a předán týmu Falcon Aircraft Recycling, který zahájí proces demontáže.

Ve spolupráci s Wings Craft, další firmou se sídlem ve Spojených arabských emirátech, která se specializuje na výrobu zakázkového nábytku a dalšího zboží z leteckých materiálů, Falcon Aircraft Recycling navrhne a vyrobí jedinečné sběratelské předměty. V prodeji budou během následujících měsíců. Část zisku z prodeje půjde ve prospěch nadace Emirates Airline Foundation.

Zajímavosti o prvním Airbusu A380 společnosti Emirates s registrací A6-EDA:

  • 28. července 2008: dodán z továrny Airbusu v Hamburku
  • 1. srpna 2008: první komerční let na lince Dubaj – New York JFK
  • 8. března 2020: poslední komerční let na lince Singapur – Dubaj
  • Celkový počet letů: 6 319
  • Počet navštívených letišť: 62

Falcon Aircraft Recycling

Společnost byla založena roku 2013 a je první plně akreditovanou společností v SAE, která se specializuje na demontáž a recyklaci vyřazených letadel. Operuje na letištích Dubai Industrial City a Fujairah. Více naleznete na www.falconaircraftrecycling.com.

Emirates Airline Foundation

Pod záštitou jeho Výsosti šejka Ahmeda bin Saeed Al Maktouma, předsedy představenstva a generálního ředitele letecké společnosti Emirates a Emirates Group, pomáhá nadace znevýhodněným dětem po celém světě bez ohledu na zeměpisné, politické a náboženské hranice. V současné době podporuje 14 projektů v 9 zemích.

Tereza Procházková

Podobné příspěvky

Maroko: Bezprostřední teroristický plán byl zmařen po odhalení teroristické buňky působící v Tangeru

Afri

Začala nejztrátovější olympiáda dějin

Afri

UNICEF hledá Dítě Česka

Afri