Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

RADA BEZPEČNOSTI OSN PŘIJALA REZOLUCI TÝKAJÍCÍ SE ZÁPADNÍ SAHARY

Sahara

Dne 30. října 2023 přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci č. 2703 týkající se Západní Sahary a rozhodla o prodloužení mandátu mise MINURSO o jeden rok, do 31. října 2024.

Rezoluce potvrzuje přednostní postavení marocké autonomní iniciativy, kterou Maroko předložilo v roce 2007, jako seriózního a důvěryhodného základu pro ukončení regionálního sporu.

Členové Rady rovněž zopakovali, že podporují úsilí generálního tajemníka OSN a jeho osobního zmocněnce pro Západní Saharu o pokrok v politickém procesu s cílem dosáhnout realistického, pragmatického a trvalého řešení založeného na kompromisu. Rezoluce č. 2703 tak zakotvuje cestu kompromisu a realistické politiky jako řešení sporu o Západní Saharu.

Budoucnost celého regionu závisí na „realistickém a dosažitelném“ politickém řešení tohoto sporu; Maghreb a užší spolupráce mezi jeho členskými státy by přispěly ke stabilitě a bezpečnosti, což by následně vedlo k vytváření pracovních míst, růstu a příležitostí pro všechny obyvatele v oblasti Sahelu.

V této souvislosti Rada schvaluje kulaté stoly jako jediný rámec pro politický proces a trvá na pokračování konzultací mezi osobním zmocněncem generálního tajemníka OSN a Marokem, frontou Polisario, Alžírskem a Mauritánií.

Je třeba připomenout, že Česká republika považuje plán autonomie předložený Marokem v roce 2007 za seriózní a důvěryhodnou snahu Marockého království a za „dobrý základ“ pro řešení dohodnuté mezi zúčastněnými stranami. Tento postoj byl předmětem společného prohlášení ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a jeho marockého protějšku Nassera Bourity, který byl 26. října 2023 na oficiální návštěvě Prahy.

red.

Podobné příspěvky

ORIENTAL FASHION SHOW se konala 23.1.2022 v hotelu PENINSULA

Redaktor J.Hampl

Čína se vkládá do řešení války na Ukrajině

Redakce

Globální koalice proti Daesh je odhodlaná čelit vyvíjející se hrozbě teroristické organizace v Africe (Závěrečné komuniké)

Redakce