Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Rychle se šířící covid v Číně

V Číně se šíří covid nejrychleji od doby propuknutí pandemie ve Wu-chanu před více než dvěma lety. Nyní je zasažena obzvláště Šanghaj. Město s 25miliony obyvatel je v režimu obří uzávěry, kdy vždy jedna polovina obyvatel má zákaz vycházení. Tento striktní režim, jenž je v souladu s čínskou nulovou tolerancí covidu, letos může čínskou ekonomiku připravit o 0,4 procentního bodu jejího celoročního růstu. Ten tak může skončit pod úrovni pěti procent. Šanghaj je totiž ekonomickým motorem celé Číny.

Rychle se šířící covid v Číně je novým strašákem pro světovou i českou ekonomiku. Motoristům v ČR však může zlevnit benzín i naftu

covidA Čína je zase ekonomickým motorem celého světa. Pokud tedy ztratí 0,4 procentního bodu růstu, není to nic zanedbatelného a je to problém pro světovou a tím pádem i českou ekonomiku. Česká ekonomika letos bude čelit nepříjemné kombinaci stagnace a velké inflace. Ztráta výkonu čínské ekonomiky může českou ekonomiku, skrze slabší zahraniční obchod, stáhnout do červených čísel, takže by letos dokonce poklesla. Už nyní je totiž těžce zkoušená dopady pandemie, ale zejména války na Ukrajině.

Pozitivem je alespoň to, že pomalejší čínský růst by zmírnil inflační tlaky, a to i ty v Česku. Tuzemská inflace tak jako tak bude nejvýraznější od 90. let, celoročně může vykázat tempo až kolem třinácti procent.  Zpomalení čínské ekonomiky by ale oslabilo globální poptávku například po ropě, takže v Česku by pak pohonné hmoty byly levnější než nebýt rychlého šíření covidu v Číně. Ropa Brent dnes kvůli šanghajskému lockdownu poměrně výrazně zlevňuje, a to o zhruba než pět dolarů na barel.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Prohlášení zveřejněné tanzanským think-tankem odsuzující falšování tiskové zprávy o vyloučení chimérické saharské republiky „rasd” z Africké unie

Afri

Lídři zemí skupiny G-20 dnes dají zelenou přelomové změně světového daňového systému

Afri

Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem

Afri