Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Saharské hnutí za mír (SHM) pořádá mezinárodní konferenci v Las Palmas

Maroko

Saharské hnutí za mír (SHM) (politické hnutí vytvořené v dubnu 2020 jako alternativa k frontě polisario, s cílem podpořit znovusjednocení Sahařanů a hledání mírového řešení saharského konfliktu) pořádá svou 1. mezinárodní konferenci 22. a 23. září 2022 v Las Palmas.

Práce této mezinárodní konference pro mír a bezpečnost začala za přítomnosti několika hostů a španělských politiků, kmenových náčelníků a významných představitelů jižních provincií a některých mauritánských osobností.

Slavnostní zahájení zahájil starosta Las Palmas Augusto Hidalgo, po něm promluvil bývalý předseda parlamentu a bývalý ministr obrany Španělska José Bono, který vyzdvihl odvahu prvního tajemníka SHM a jeho odhodlání uspořádat setkání pro mezisaharský dialog.

José Bono vyjádřil úctu Maroku a prohlásil, že je to jediná země v arabském světě, která zavedla otevřený model prosazování lidských práv „pod vedením krále, který dokázal ukončit olověná léta“. Následně vyzdvihl historické vztahy mezi Marokem a Španělskem a citoval slova Jeho Veličenstva zesnulého krále Hassana II. o dialogu a dobrých sousedských vztazích.

José Bono, který se vypořádal s neústupností Polisaria, navrhl, že v politice je vítězem vždy ten, kdo souhlasí s vyjednáváním. Odsoudil také nelidské podmínky, ve kterých žijí obyvatelé táborů Tindouf, a potvrdil, že jedinou obětí tohoto konfliktu jsou obyvatelé Sahary.

Následně Mauritánec Mohamed Ahmed Val, zástupce „Síťové a vývojové jednotky“ v Mauritánii, odhalil historické vztahy mezi mauritánskými kmeny a těmi, kteří jsou přítomni na marocké sahaře, což naznačuje, že tvoří neochvějný blok. Mauritánský odborník na lidská práva slíbil, že se ustanoví jako mluvčí všech obyvatel Sahary, kteří utrpěli porušení jejich práv ze strany Polisario.

Poté přišla řada na náčelníky a významné osobnosti jižních provincií, aby promluvili k publiku. Potvrdili, že Polisario, i přes své nároky, není legitimním zástupcem saharské populace, zatímco tradiční zvolení zástupci kmenů a náčelníci prokázali svou schopnost sjednotit saharské rodiny na obou stranách hranice. Náčelníci také zdůraznili, že tato konference je výzvou k obyvatelům Sahary, aby přispěli k mírovému řešení konfliktu, a připomněli, že SHM sází na mírovou cestu a dialog pro řešení konfliktu. Za tímto účelem zahájili výzvu k mezinárodnímu společenství, aby jej povzbudilo a aby zvážilo účinný příspěvek SHM k řešení konfliktu.

red.

Podobné příspěvky

Putin si zvolil předem plánovanou válku

Redakce

V Jižní Koreji se uskutečnil největší mírový summit pořádaný neziskovou organizací

Redakce

Aféra Pegasus-Maroko

Redakce