Spojené státy velice oceňují roli Jeho Veličenstva krále při podpoře míru a bezpečnosti v severní Africe a na Blízkém východě.
Michele Sisonová zdůraznila, jak moc si Bidenova administrativa váží příspěvků království k mírovým misím OSN po celém světě.
Michele Sisonová zdělila, že je potěšena, že může být v Maroku, jednoho z nejbližších a nejstarších spojenců Spojených států.
Marocko-americké přátelství sahá až do doby vzniku Spojených států amerických.
Sisonová uvítala konstruktivní a produktivní jednání, které vedla s ministrem Nasserem Bouritou, s ohledem na závazek Maroka a Spojených států k udržení míru a bezpečnosti.
Michele Sisonová zopakovala, že Spojené státy podporují plán autonomie jakožto vážné, důvěryhodné a realistické řešení sporu o marockou Saharu.
Připomněla vedoucí roli Jeho Veličenstva krále při prosazování míru a bezpečnosti v severní Africe a na Blízkém východě, jakož i zásadní roli, kterou království hraje v mírových misích OSN po celém světě. Americký postoj, jak zopakovala americká představitelka, je součástí historického partnerství, které se v různých oblastech neustále upevňuje.
Spojené státy v prosinci 2020 slavnostně prohlásily, že návrh autonomie na Sahaře je “vážný, důvěryhodný a realistický”, a označily jej za “jediný základ pro spravedlivé a trvalé řešení” sporu o marockou Saharu.
Připomínáme, že americká prezidentská proklamace uznávající plnou svrchovanost Maroka nad jeho Saharou byla mezitím rozeslána 193 členským státům OSN jako oficiální dokument Rady bezpečnosti v šesti úředních jazycích OSN.
Tuto americkou stálost vůči plánu autonomie potvrzuje i dnešní prohlášení paní Sisonové.
Stálost amerického přátelství s královstvím se tak upevňuje tím, že Spojené státy uznávají vedoucí postavení Maroka jakožto pól míru a stability ve světě.
Paní Sisonová také představila paní Popeovou, která prostřednictvím Bidenovi administrativy se uchází o post generální ředitelky Mezinárodní organizace pro migraci, uznává ústřední roli Jeho Veličenstva krále, jmenovaného svými africkými protějšky do čela Africké unie v otázkách migrace.
Jedná se též o uznání humanistického přístupu, který je základem národní strategie v oblasti přistěhovalectví a azylu iniciované panovníkem.
red.