Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Středeční prohlášení americké státní tajemnice pro mezinárodní organizace Michele Sisonové v marockém Rabatu

vlajka-maroko-USA

Spojené státy velice oceňují roli Jeho Veličenstva krále při podpoře míru a bezpečnosti v severní Africe a na Blízkém východě.

saharaV Maroku mají své kanceláře nejméně 21 agentur OSN, což samo o sobě vypovídá o zásadní roli Marockého království jako regionálního lídra a jeho závazku k mnohostranné diplomacii.

Michele Sisonová zdůraznila, jak moc si Bidenova administrativa váží příspěvků království k mírovým misím OSN po celém světě.

Michele Sisonová zdělila, že je potěšena, že může být v Maroku, jednoho z nejbližších a nejstarších spojenců Spojených států.

Marocko-americké přátelství sahá až do doby vzniku Spojených států amerických.

Sisonová uvítala konstruktivní a produktivní jednání, které vedla s ministrem Nasserem Bouritou, s ohledem na závazek Maroka a Spojených států k udržení míru a bezpečnosti.

Michele Sisonová zopakovala, že Spojené státy podporují plán autonomie jakožto vážné, důvěryhodné a realistické řešení sporu o marockou Saharu.

Připomněla vedoucí roli Jeho Veličenstva krále při prosazování míru a bezpečnosti v severní Africe a na Blízkém východě, jakož i zásadní roli, kterou království hraje v mírových misích OSN po celém světě. Americký postoj, jak zopakovala americká představitelka, je součástí historického partnerství, které se v různých oblastech neustále upevňuje.

Spojené státy v prosinci 2020 slavnostně prohlásily, že návrh autonomie na Sahaře je “vážný, důvěryhodný a realistický”, a označily jej za “jediný základ pro spravedlivé a trvalé řešení” sporu o marockou Saharu.

Připomínáme, že americká prezidentská proklamace uznávající plnou svrchovanost Maroka nad jeho Saharou byla mezitím rozeslána 193 členským státům OSN jako oficiální dokument Rady bezpečnosti v šesti úředních jazycích OSN.

Tuto americkou stálost vůči plánu autonomie potvrzuje i dnešní prohlášení paní Sisonové.

Stálost amerického přátelství s královstvím se tak upevňuje tím, že Spojené státy uznávají vedoucí postavení Maroka jakožto pól míru a stability ve světě.

Paní Sisonová také představila paní Popeovou, která prostřednictvím Bidenovi administrativy se uchází o post generální ředitelky Mezinárodní organizace pro migraci, uznává ústřední roli Jeho Veličenstva krále, jmenovaného svými africkými protějšky do čela Africké unie v otázkách migrace.

Jedná se též o uznání humanistického přístupu, který je základem národní strategie v oblasti přistěhovalectví a azylu iniciované panovníkem.

red.

Podobné příspěvky

Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem

Aleš Fritscher

USA výrazně pokročily ve výrobě vodíku

Aleš Fritscher

Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem?

Aleš Fritscher