Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zprávy ze světa

Volby prezidenta v Kazachstánu se uskuteční 20.listopadu 2022

Kazachstan

V Kazachstánu se 20. listopadu uskuteční mimořádné volby prezidenta. BaigeNews.kz připravil přehled novel, které budou použity poprvé v aktuální volební kampani.

Jaké inovace očekávají kandidáty

prezident Tokajev
prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev

Od 23. září začala nominace kandidátů na prezidenta, ale k dnešnímu dni nikdo oficiálně nepožádal o kandidaturu. Podle zákonů je nemožné stát se prezidentským kandidátem samostatně. Právo nominovat na post hlavy státu kohokoli, kdo splňuje požadavky, mají republikánská občanská sdružení a politické strany. Přitom občanská sdružení a strany mohou nominovat jako kandidáty i ty, kteří nejsou jejich členy.

Článek 7 zákona RK “o veřejných sdruženích” uvádí, že republikánské veřejné sdružení jsou považovány za takové sdružení, které mají pobočky a zastoupení na území více než poloviny oblastí Republiky Kazachstán. Jinými slovy, aby bylo možné nominovat kohokoli jako kandidáta, RVS musí mít pobočky nejméně v 9 oblastech země.

Požadavky na ty, kteří kandidují na prezidenta, zůstávají stejné. Kandidátem na prezidenta ČR může být

  • občan, který se v této zeminarodil
  • žije v Kazachstánu posledních 15 let,
  • mající vysokoškolské vzdělání,
  • nejméně 40 let,
  • má aktivní volební právo,
  • má zkušenosti ve státní službě nebo volitelných pozicích po dobu nejméně pěti let,
  • plynně ovládající státní jazyk.

AstanaRVS má čas do 11. října, aby rozhodlo o nominovaném kandidátovi, uspořádalo sjezd nebo konferenci a provedlo postup pro nominaci.

Poté, co bude kandidát předložen a podá dokumenty, Ústřední volební komise provede kontrolu kandidáta, aby vyhovoval požadavkům ústavy a ústavního zákona, vydá mu listy, aby v termínu od podání dokumentů do 21. října shromáždil podpisy na jeho podporu. Prezidentský kandidát by měl být podpořen alespoň jedním procentem z celkového počtu voličů, což představuje nejméně 2/3 oblastí, měst republikánského významu a hlavního města republiky.

Kandidátovi tak stačí získat podporu 118 tisíc spoluobčanů minimálně ze 14 jakýchkoli regionů.

AstanaV této fázi má současná volební kampaň také malou inovaci. ÚVK na základě volebního práva zkrátila dobu pro sebe vydávání podpisových listů kandidátům na prezidenta Kazachstánu na více než dvojnásobek-z pěti na dva dny.

Navíc Územní komise nyní musí operativněji než v předchozích volebních kampaních ověřovat platnost podpisů na podporu kandidátů (za pět dní místo deseti). Prezidentští kandidáti tak budou mít více času na sběr podpisů a teoreticky by měli snížit počet podpisů uznaných za neplatné.

  1. října začne v Kazachstánu předvolební kampaň. Všichni registrovaní kandidáti budou moci materiály na svou podporu zveřejňovat v médiích, na billboardech a na internetu.

Podle platného volebního zákona poskytují média na smluvním základě vysílací čas a tištěné plochy registrovaným kandidátům a politickým stranám, které předložily stranické seznamy.

Kazachstan dolni komoraNyní je v Parlamentu dokument, podle kterého budou stejné podmínky platit i pro agitaci na on-line platformách. Ale pro zveřejnění informací, které poškozují čest, důstojnost a obchodní pověst kandidáta nebo politické strany, budou zavedeny pokuty pro jednotlivce ve výši 20 MVI, pro úředníky-30 MVI, pro právnické osoby-50 MVI. (Měsíční výpočetní index)

 

Od 5. listopadu si budou moci kazachové ověřit, zda jsou na voličských seznamech.

  1. listopadu skončí agitace a bude vyhlášen den ticha a 20.listopadu budou po celé zemi a na ambasádách Kazachstánu v zahraničí od 7:00 do 20:00 otevřeny volební místnosti, kde budou moci občané Kazachstánu odevzdat svůj hlas favoritovi kandidáta.

A i zde je inovace, přesněji řečeno dobře zapomenutý graf “proti všem”. Je pravda, že uznat volby neúspěšné, pokud graf “proti všem” získá 50% a více, nebude. Podle ÚVK, pokud v prvním kole žádný z kandidátů nezíská 50% nebo více hlasů, pak se bude konat druhé kolo voleb. Hlasováním “proti všem” budou moci kazachové vyjádřit svůj vlastní postoj k navrhovaným kandidátům.

Počítat hlasy voličů ÚVK bude muset do 12 hodin od ukončení hlasování, předběžné výsledky voleb by měly být oznámeny již 21 nebo 22 listopadu, a konečné výsledky a registrace zvoleného prezidenta-do 27. listopadu.

Galina / MediaStar

Všechna práva vyhrazena. Použijte aktivní odkaz na baigenews.kz: https://baigenews.kz/vybory-prezidenta-kazahstana-2022-kakie-novshestva-ozhidayut-kandidatov_139265/

Podobné příspěvky

Norsko a Německo plánují vybudovat potrubí na vodík

Afri

Kanada a Německo startují vodíkovou alianci, vodík nahradí plyn

Afri

Zelený pochod. Co je třeba si zapamatovat z projevu marockého krále

Afri